+ Użytkowanie i pielęgnacja

Jak usuwać plamy z mebli?

 

Pozostaje jednak pytanie: jak usunąć plamy z mebli? Środków jest wiele, a każda gospodyni, choć jeden z nich, znajdzie u siebie w domu.

 

•    Masło, olej i inne tłuszcze usuniemy stosując rozpuszczalnik do tłustych plam, a następnie płyn do czyszczenia dywanów i obić tapicerskich,
•    Do usunięcia plam z majonezu wystarczy zastosować 5% roztwór kwasku cytrynowego, następnie rozpuszczalnik do tłustych plam, a na koniec płyn do czyszczenia dywanów i obić tapicerskich,
•    Ponieważ pomadki zawierają w sobie dużo tłuszczu, plamy które powstały w wyniku ich niewłaściwej eksploatacji, np.: kiedy szminka wpadnie w ręce małej damy, czyści się w ten sam sposób co wszystkie tłuste plamy. Wystarczy więc rozpuszczalnik i płyn do czyszczenia dywanów.
•    Każdy wie, że aromat kawy obudzi ze snu największe nawet śpiochy. Ona nie tylko ładnie pachnie, ale i dobrze smakuje. Niestety, potrafi też pozostawić po sobie inny, mniej miły ślad. Plamy z kawy na ulubionym tapczanie mogą zdarzyć się każdemu… Nie ma się jednak czym martwić, odrobina 5% roztwór kwasku cytrynowego i woda sprawią cuda. Wystarczy tylko delikatnie przetrzeć materiał miękką szmatką zamoczoną w płynie.
•    Herbata, z nią też niestety bywają problemy. Ale i tu z pomocą spieszy woda i 5% roztwór kwasku cytrynowego. Następnie wystarczy tylko jedną łyżeczkę proszku do prania rozpuścić w 250 ml ciepłej wody i delikatnie przetrzeć zaplamione miejsce.
•    Wydawałoby się, że na plamy z czerwonego wina nie ma mocnych. Nic bardziej mylnego. Nasza niezastąpiona para – woda i 5% roztwór kwasku cytrynowego, a do tego płyn do czyszczenia dywanów poradzą sobie z nimi bez trudu. Jest jednak jeszcze jeden sposób – zabrudzenie polewamy białym, wytrawnym winem, potem wodą i suszymy szmatką, a następnie suszarką do włosów.
•    Plamy z atramentu znikną po namoczeniu tkaniny w mleku lub przetarciu jej kwaskiem cytrynowym. Natomiast tusz z flamastrów usuniemy gliceryną, następnie przecierając tkaninę wilgotną ściereczką. Jeśli pozostaną ślady, usunie je wacik nasączony alkoholem.

 

Meble skórzane

 

Zanieczyszczenia skór należy usuwać stosując specjalne środki przeznaczone do czyszczenia skór. Ponadto, w zależności od intensywności eksploatacji, powinno się konserwować je co 3-6 miesięcy używając mleczka konserwującego. Skóra zachowa wtedy miękkość i elastyczność, a promienie słoneczne nie będą miały tak dużego wpływu na płowienie koloru. Również wszelkie zadrapania i otarcia na meblach skórzanych można zniwelować za pomocą farby tonującej. W takim wypadku, wszystkie szorstkie miejsca powinny być uprzednio wygładzone przy pomocy ścieraka. Dzięki temu powierzchnia zostanie zabezpieczona przed ponownym ścieraniem. Większe zadrapania i pęknięcia można zamknąć przy pomocy impregnatu.
Rynek oferuje szeroką gamę preparatów służących do czyszczenia i pielęgnacji mebli drewnianych. Zawierają one wosk lub olej zabezpieczające mebel przed wilgocią i kurzem. Jednocześnie nadają drewnu piękny połysk. Pamiętajmy, że meble drewniane nie lubią wody, dlatego przecierać je można jedynie wilgotną, miękką tkaniną, a następnie szybko wycierać do sucha.

 

Właściciele zwierząt oraz rodzice małych dzieci wiedzą, jak łatwo rysuje się drewno. Na szczęście rysy te można w prosty sposób usunąć. Wystarczy posmarować je wazeliną i zostawić np. na 24 h, a następnie posmarowane miejsce delikatnie wypolerować. Czary-mary i rysa znika bez śladu.

 

Na powierzchniach drewnianych nie powinno się też stawiać szklanek czy kubków z gorącymi płynami – bardzo łatwo wówczas o nieestetyczne, białe kółka. Nie dadzą się one usunąć żadnymi preparatami, ale może im podołać mieszanka soli i oliwy. Posmarowane taką miksturą i wypolerowane (po kilku godzinach) okażą się jak nowe.

 

Czyszcząc meble drewniane, warto zwrócić uwagę na to, by nie używać do tego celu szorstkich szmatek, gdyż mogą zarysować powierzchnię, również kuchenne detergenty nie są przyjaciółmi drewna – mogą spowodować odbarwienia..

 

Nie ustawiaj mebli blisko grzejnika lub innego źródła ciepła. Upewnij się, że minimalna odległość wynosi 20-30 cm pomiędzy meblem i źródłem ciepła.

 

Gwarancją producenta nie są objęte:

 

•    wady, uszkodzenia i braki ilościowe elementów i akcesoriów widoczne przy zakupie,
•    uszkodzenia powstałe w wyniku niewłaściwego oraz nieostrożnego przewozu, przenoszenia mebli oraz montażu, jak również wynikłe po sprzedaży ze zdarzeń losowych i innych okoliczności (np. uszkodzenia mechaniczne – m.in. pęknięte lub złamane listwy sprężynujące, wyłamane automaty wersalkowe, odszczypane lub odłupane elementy drewniane, itp.),
•    naturalne zmarszczenia tkanin powstałe w trakcie prawidłowego użytkowania a wynikające z właściwości tych tkanin oraz z właściwości wkładu piankowego
•    odkształcenia części wkładu piankowego powstałe w wyniku użytkowania mebla.
•    uszkodzenia powstałe w wyniku niewłaściwego oraz niezgodnego z instrukcją używania, przechowywania i konserwacji mebli (np. wady wynikające ze zużycia, działania wilgoci, silnego ogrzewania, stosowania niewłaściwych środków konserwujących i czyszczących, wyłamane lub wypchane dno skrzyni na pościel poprzez umieszczanie nadmiaru pościeli, siadanie lub stawanie na podłokietnikach, podgłówkach, krawędziach oparć, itp.),

•    uszkodzenia wynikłe z przeróbki, naprawy lub ingerencji w konstrukcję mebli wykonane przez Kupującego lub na jego zlecenie, g/ nieznaczne różnice w wybarwieniu elementów drewnianych występujące między poszczególnymi składnikami wyrobu lub elementami zestawu (m. in. wynikające z naturalnych cech drewna, tj. kolor surówki, ułożenie słojów, widoczne cechy drewna klejonego), h/ różnice tkanin, jeżeli pochodzą z różnych serii produkcyjnych producenta tkanin, a reklamacja dotyczy różnicy poszczególnych wyrobów nabywanych przez Kupującego sukcesywnie,
•    wszystkie cechy stanowiące oznakę prawdziwości skóry naturalnej, tj. dopuszczalne różnice w fakturze i odcieniu skóry, a także zmarszczki i niewielkie pofałdowania, itp.,
•    elementy szklane, które należy sprawdzić przy odbiorze mebli od sprzedawcy bądź od przewoźnika,
•    wady i uszkodzenia w wyniku, których obniżono cenę wyrobu.
•    różnice w odcieniu tkaniny z wzornikami tkanin
•    wady nie zmniejszające walorów użytkowych i estetycznych wyrobu.
•    zapach wyrobu wynikający z zapachu surowców użytych do jego produkcji.
•    różnice w twardości siedziska i oparcia
•    komfort użytkowania mebla, wynikający z rodzaju użytych surowców (np.: grubość wkładu piankowego, gęstość pianki tapicerskiej,)
•    niektóre wysokogatunkowe tkaniny mienią się w promieniach światła (szczególnie w zestawach narożnikowych) jakby miały różne odcienie. Nie jest to powód do reklamacji, a cecha charakterystyczna tych tkanin,

 

Gwarancji nie podlegają cechy naturalne surowców z których wykonano mebel oraz cechy wyrobu wynikające z konstrukcji mebli. Do najważniejszych należy zaliczyć:
•    Dopuszczalne różnice w fakturze i odcieniu skóry, a także różnego rodzaju zmarszczenia skóry i rozstępy , zabliźnione rany i ślady ukąszeń owadów. Cechy te należy traktować jako dowody autentyczności skóry, które podwyższają atrakcyjność mebla i nadające jej niepowtarzalny wygląd. .
•    Zmiany zachodzące naturalnie, podczas przeciętnej eksploatacji mebla, będące następstwem upływu czasu i używalności, tj. marszczenia i wybłyszczenia skóry, delikatne przecieranie się farby na szwach. .
•    Różnice w stopniu twardości pojedynczych elementów wyrobu tapicerskiego, wynikające z ich zróżnicowanej wielkości oraz uwarunkowane zastosowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. .
•    Zapach skóry jako cecha występująca we wszystkich obiciach wykonanych ze skóry naturalnej. .
•    Różnice i pofałdowania elementów siedzisk, oparć i podłokietników powstałych w wyniku złego użytkowania. Należy równomiernie użytkować wszystkie siedziska kompletu tapicerskiego, ponieważ częste użytkowanie jednego siedziska spowoduje jego nadmierne pofałdowanie i zdeformowanie. .
•    Dopuszczalne różnice w odcieniu i wybarwieniu elementów drewnianych. Drewno jest również materiałem naturalnym posiadające swój specyficzny rysunek i gęstość wpływające na odcień i intensywność wybarwienia, która może być różna w poszczególnych częściach mebla.